Billboardy a cena: Koľko zaplatíte za billboard?

Ceny billboardových plôch sa od 90. rokov príliš nezmenili. Billboardová plocha v dobrej lokalite s peknou viditeľnosťou vás vyjde 80 – 120 Eur. K týmto nákladom pripočítajte cenu za grafický návrh aj kreatívu a tlač samotného plagátu. Cenu celej kampane potom ľahko spočítate podľa množstva plôch, na ktoré chcete nechať svoju reklamu vylepiť.

Billboard stojí 80 až 120 Eur mesačne

Medzi majiteľmi firiem ešte stále panuje presvedčenie, že billboardy sú pomerne drahé a nedostupné. Pravdepodobne je to relikt z 90. rokov - aj v tej dobe totiž vyšiel billboard približne na 4 tisíc slovenských korún, avšak vtedy bola taká suma priemerná mzda. Išlo teda o nákladnú záležitosť. Cena billboardov sa od 90. rokov príliš nezmenila, aj dnes stojí billboard okolo 100 Eur. "Pri troche šťastia nájdete aj reklamné plochy za menej, ale možno bude ich cena daná zlou lokalitou. Výnimočne nájdete plochy aj za viac ako 120 eur. V týchto prípadoch sa jedná o veľmi frekventované a dobre viditeľné lokality v Bratislave alebo v horšom prípade o predraženú plochu," komentuje situáciu na trhu billboardov špecialista na vonkajšiu reklamu Martin Chytrý. Ak organizujete kampaň, nemusíte sa samozrejme obmedzovať výhradne na billboardy, na trhu je formátov hneď niekoľko.

Cena typickej billboardovej kampane menších a stredných firiem sa pohybuje okolo 600 Eur.

Cenu billboardu ovplyvňuje lokalita, viditeľnosť a osvetlenie plochy

Cenu billboardovej plochy určuje celý rad aspektov. Najdôležitejšia je atraktívnosť plochy - teda jej lokalita, blízkosť pri frekventovanej ceste, vysoká prejazdnosť vozidiel a zároveň aj hojný výskyt chodcov. Zásadná je tiež viditeľnosť plochy. Billboard musí byť ideálne natočený tak, aby naň mal vodič perfektný výhľad. Mal by stáť kolmo k vozovke alebo vodorovne na druhej strane vozovky. Viac pozornosti potom logicky upútajú samostatne stojace billboardy. Ak chcete z billboardu vyťažiť maximum, určite sa poobzerajte po ploche s nočným osvetlením. Billboardy s nočným osvetlením totiž robia reklamu skutočne 24/7.

Praktické informácie

Billboardy sa nakupujú na celé mesiace. Najkratšia doba billboardovej kampane je teda 1 mesiac.
Mesačná kampaň beží od 1. do 28. dňa v mesiaci. Zvyšné dni sú určené na prelepenie plochy.
Papierový plagát vydrží až 3 mesiace.

Celková cena za billboardovú kampaň

Celková cena billboardovej kampane sa odvíja od mnohých rôznych aspektov vášho podnikania. Pokiaľ máte dobrého textára a firemného grafika, zrejme nebudete musieť dopytovať tieto služby externe. Niektorí majitelia firiem majú o billboarde tak jasnú predstavu, že im stačí priemerne šikovný grafik, ktorý realizuje ich požiadavky. Iní zákazníci naopak čakajú na nápad alebo im to s grafikom neladí ani na tretiu dobrú. Aj to sa stáva. Samotná kreatíva, text a grafické spracovanie billboardu teda môže byť záležitosťou s nulovými nákladmi navyše alebo sa pohybovať v tisícoch alebo desiatich tisícoch korún.

Tlač plagátov je potom narozdiel od kreatívy rutinnou záležitosťou, ktorú zariadi väčšina agentúr obratom. Tlač jedného plagátu vyjde približne 30 Eur, u viacerýchplagátov potom agentúry poskytujú množstevné zľavy.

Účtenka za billboardovú kampaň na piatich plochách k jednorazovej akcii potom môže vyzerať nasledovne:

  • Kreatíva a grafika 150 Eur
  • Prenájom plochy 100 Eur x 5 = 500 Eur
  • Tlač plagátov 20 Eur x 5 = 100 Eur
  • Suma sumárum 750 Eur

Množstvo billboardov závisí od účelu kampane

Snáď k najčastejším otázkam týkajúcich sa billboardov patrí práve dotaz na ich množstvo. Zákazníci mnohokrát potrebujú poradiť, ako veľká či malá kampaň ešte dáva zmysel. Odpoveď sa však odvíja od účelu vašej kampane. Ak organizujete jednorazovú akciu - koncert, event, otvorenie predajne alebo ples - určite odporúčame väčšie množstvo billboardov na kratšiu dobu. Pre dlhodobé ciele ako je vytváranie image, brandová kampaň alebo obyčajná praktická navigácia k predajni je vhodnejšia dlhodobá, napríklad ročná reklama. Záleží však aj na ďalších okolnostiach, napríklad na formáte. Pre dlhodobé kampane sú totiž ďaleko vhodnejšie štíty a mosty než samotné billboardy. Vplyv má aj veľkosť mesta či obce, v ktorej sa chcete propagovať: pre dobrý zásah v malom meste totiž potrebujete ďaleko menej billboardov ako v Prahe. Z našich praktických skúseností sa klientom vyplácajú skôr kratšie a intenzívnejšie kampane s masívnym nasadením. Ďalšie praktické rady nájdete v našom článku Ako využiť silu reklamy na maximum.

Ako sa nestratiť medzi politikmi?

Pri plánovaní billboardovej kampane je dobré myslieť na to, že billboardy sú hlavným reklamným kanálom pre politikov. Pred komunálnymi, senátnymi aj parlamentnými voľbami sú billboardové plochy beznádejne vypredané politickými stranami. Ak vaša kampaň vychádza nešťastne v období volebnej kampane, naplánujte si ju čo najviac dopredu a včas rezervujte plochy. "Najväčšia billboardová sezóna je skutočne v období okolo volieb. Všeobecne odporúčam zákazníkom, aby si dobré plochy rezervovali aspoň 3 mesiace vopred. Len tak si budete môcť vybrať z toho najlepšieho a nebudete musieť brať béčkové lokality," radí Martin Chytrý, špecialista na vonkajšiu reklamu.

Ako si spočítať cenu za billboardovú kampaň?

Zvážte, či potrebujete jednorazovú intenzívnu kampaň alebo dlhodobú pomalšiu kampaň. Podľa toho zvoľte počet billboardov a informujte sa o ich cenách vo vašej lokalite. Následne si nájdite šikovného grafika a kreatívcov alebo dvakrát kliknite na rameno vášmu firemnému a dohodnite sa na realizácií kreatívy. Na tlač každého plagátu potom nezabudnite pripočítať približne 30 Eur.

Čítajte ďalej


Čo sú mojeBillboardy.sk

  • Združená ponuka desiatok agentúr vlastníkov reklamných plôch
  • Rýchle porovnanie cien naprieč celým trhom - prehľadne na jednom mieste
  • Tisíce billboardov v online mape, jednoduchý výber
  • Spojíme vás priamo s majiteľmi reklamných plôch - bez sprostredkovateľov
  • V ponuke len spoľahliví, overení dodávatelia reklamy
  • Zadajte dopyt a obdržíte ponuky všetkých agentúr, ktoré vlastnia plochy v danej lokalite!